Fiat 850
  • Welkom
    • Log in
    • Registreer je hier
    • Log uit
  • Fiat 850
    • Fiat 850, het verhaal
      • Fiat 850, het ontwerp
      • Fiat 850, de introductie
      • Fiat 850, de marketing
        • Fiat 850, de shows
        • Fiat 850, de folders
        • Fiat 850, foto's en films
    • Fiat 850 Coupé
    • Fiat 850 Spider
    • Fiat 850 Busjes
    • Fiat 850, om te lezen
    • Fiat 850, op Internet en in de Socials
    • Fiat 850, in musea
    • Fiat 850, de liefhebbers
    • Fiat 850, de schaalmodellen
    • Fiat 850 aantallen
    • Fiat 850, het bittere einde
  • Mijn Fiat 850
    • Geschiedenis
    • Carrosserie
    • Motor 843cc
    • Motor 1000 OT
    • Onderstel
    • Projecten
    • Waar komen onderdelen vandaan?
    • Weber DCD
  • Le Derivate
    • Le fuoriserie
    • De Abarths
    • De Vignales
    • De Lombardi's
    • Licentiebouw
    • De Seat 133
  • Techniek
    • Handboeken
    • Elektrische schema's
    • Kleuren
    • Technische tips
    • Te koop
  • Racen met 850 techniek
    • Formula 850
    • Faza
    • Racen met 850's in Amerika
  • Van Alles
    • Historie Autobedrijf Staal
    • Fiat
    • Colofon
  • Zoeken

Laatste nieuws

  • Is een Fiat Abarth 1000 OT Coupé een Fiat 850 Coupé?
    Is een Fiat Abarth 1000 OT Coupé een Fiat 850 Coupé?
    Het "Registro storico Italiano Abarth" geeft jaarlijks een kalender uit waa...
  1. U bevindt zich hier:  
  2. Startpagina
  3. Mijn Fiat 850
  4. Onderstel

Schuren, schuren, schuren aan onderdelen voor de Fiat 850

Details
Hits: 4559

Niets fotogenieks deze keer. De hele ochtend besteed aan de voorbereidingen voor de volgende lasdag. Alle plaatwerkdelen die we de volgende keren nodig gaan hebben zijn uitbundig schoongeborsteld zodat we geen tijd verliezen bij het inlassen. De ruitdorpels voor de voor- en achterruit, de binnenschermen voor en nog wat klein spul. Ook de voorveer is schoongemaakt.

Ik twijfel er nog over hoe we de voorwielophanging gaan verlagen. De bedoeling is ongeveer 4 centimeter lager uit te komen. Ik kan een nieuw veerblad laten maken met de veerogen omgekeerd of ik kan de montageplaat vervangen door een u-profiel.

veerblad

dwarsbalk

Voor de achterveren weet ik het al. Daar snijd ik ongeveer anderhalve winding af. Daarmee heb ik die 4 centimeter verlaging zonder veel moeite. Alleen weet ik nog niet of ik dan 175/50 13" banden kan monteren of dat het 165/65 13" moet worden. Keuzes? Veel te veel bij zo'n project. Maar dat maakt het leuk.

De versnellingsbak voor de Fiat 850 is binnen

Details
Hits: 5064

Halverwege maart 2011 kocht ik bij Bert in Geleen een gereviseerde versnellingsbak. Door allerlei omstandigheden was ik pas in Mei in de gelegenheid om de deal rond te maken dus snel naar Geleen heen en weer geweest. Uurtje gezellig zitten praten over 850 spiders en toen de bak ingeladen.

Bert (hij is helaas overleden)  had regelmatig motoren en bakken van 850's in de revisie en adverteerde daar soms mee op Marktplaats. Wat hij daar niet verkocht werd overal in Europa via Spiderclubs verkocht.

Werkplaats

De meester aan het werk

bert bak 2

Er is nog voortgang aan de Fiat 850

Details
Hits: 4267

Hoewel je het aan deze site niet zou zeggen gebeurt er nog wel degelijk iets aan onze 850!

Na weken twijfelen over (en werken aan) schijfremmen achter hebben we toch besloten om trommelremmen te monteren. Voor de schijfremmen zou ik gebruik maken van delen van een 124 Special: de houders voor de klauwen en de ankerplaten van de voorzijde en de remklauwen van de achterkant. Alles voorbereid maar helaas kon ik geen goede oplossing verzinnen voor de lastafhankelijke remkrachtverdeler.

Terug naar trommelremmen dus. Omdat ik daarmee geen rekening had gehouden moesten alle onderdelen gestraald en gespoten worden en, wat minder goed uitkwam, we moesten weer investeren in onderdelen.

Fiat 850 schokbrekers achter Fiat 850 schokbrekers achter gemonteerd Fiat 850 schokbrekers voor

De draagarmen achter zijn nu gemonteerd, de remleidingen zitten er op en de verlaagde schokbrekers en achterveren zijn geplaatst. Aan de voorkant is alles gespoten en ondergebouwd in de nieuw gemaakte balk. De onderdelen zitten er nog los op want later moeten de koelleidingen er nog onder en dan wil ik niet weer alles moeten loswrikken. De gereviseerde fusees met schijfremmen zitten er onder, ook met verlaagde schokbrekers en zo staat de auto ongeveer 4 cm. lager. Het blok met pedalen is opnieuw opgebouwd na te zijn gestraald en gespoten, de vulling van de tunnel gaat steeds beter en we hebben de versnellingsbak en het rubber rond het koppelingshuis gemonteerd. Het rubber kocht ik in Padua bij Cicognani. Heel veel rubbers voor heel veel Italiaanse auto's.

Rubber afdichting transmissie Fiat 850

Bakkie doen? Nieuwe versnellingsbak voor de Fiat 850

Details
Hits: 5481

De versnellingsbak was natuurlijk al ingebouwd, gewoon omdat het weinig werk is en we dan een indicatie hadden over de verlaging met de nieuwe veren en schokbrekers achter.

Omdat de motor morgen terugkomt en we alles in een combinatie willen terugbouwen vandaag dus de bak er uit gehaald en de aandrijfassen alvast gemonteerd. Ook dat bleek makkelijk te gaan met de nieuwe onderdelen die we weer internationaal hadden ingeslagen. Deels uit Drenthe, deels uit Venray en wat klein spul uit Italië.

De bak kwam bij Bert in Geleen vandaan, die hem netjes gereviseerd heeft. En met de bak van Martijn uit Nijmegen ga ik zelf een leermomentje hebben als de Fiat 850 klaar is.
Zo'n rolhondje van € 10.00 bij de Karwei is trouwens wel erg handig om een bak te manoeuvreren!

Fiat 850 versnellingsbak

Nieuwe velgen voor de Fiat 850

Details
Hits: 1187

De Fiat 850 staat al heel lang op geleende Cromodora's. Wel netjes gemaakt maar niet de schoonheidsprijs. En als nadeel een te kleine ET-waarde waardoor ik af en toe schurende geluiden hoor bij inveren. Tijd dus om een andere keuze te maken en na lang zoeken vond ik in Portugal (ja Portugal) een setje Campagnolo's zoals ze ook onder de 850 Abarths gemonteerd werden.

850 cromodora 850 campagnolo

En natuurlijk meteen doorgepakt en de banden laten overzetten met dit resultaat:

850 campagnolo 2 850 campagnolo 3
Niet alleen mooi maar ook na inveren houd ik nu ruimte tussen de band en de spatbordrand.

Verlaging voor de Fiat 850

Details
Hits: 1855

Terwijl ik wacht op moment dat het revisiebedrijf klaar is met de motor van de 850 is vandaag de nieuwe bladveer binnengekomen van Abarth-Online/Scuderia Topolino. Binnen 3 dagen in huis vanuit Duitsland, dus dat is snel. Dit is 'm:
850 bladveer

Na twee eerdere experimenten die niet het gewenste resultaat gaven heb ik toch door de zure appel heengebeten en heb ik een verlagingsveer met omgedraaide ogen gekocht.

Even ter herinnering:

  1. Experiment 1:
    Fazaplaat,
    Korte schokbrekers,
    Standaard triangels,
    in combinatie met deze adapter (de rode triangel is niet het standaard onderdeel!):
    Fiat 850 verlagingsadapter

  2. Experiment 2:
    Fazaplaat,
    Korte schokbrekers,
    Standaard triangels,
    in combinatie met deze adapters:
    Fiat 850 verlagingsadapter Verlagingsadapter Fiat 850
    Met deze opzet was ik in principe tevreden maar de "stance" van de 850 was nog niet goed: de neus staat te hoog t.o.v. de achterkant (daar zitten verlaagde schroefveren en korte schokbrekers onder).
    850 verlaagd experiment 2
    Wat ik nu heb gebouwd is de verlagingsveer met de opzet van Experiment 2. En dat moest op de vloer van mijn garage gebeuren want ik heb geen hefbrug.
  3. De Fazaplaat met de oude bladveer moet worden verwijderd en de stabilisatorstang moet los. Dan kan de oude bladveer van de Fazaplaat en de nieuwe er op.
    Niet moeilijk, maar het is niet fijn werken op een koude vloer.
    Oud en nieuw
    Oud en nieuw.
    850 verlaagd b
    Nieuw met de Fazaplaat
    850 verlaagd e
    Onder de auto
    850 verlaagd f
    De verlagingsblokjes van Abarth-Online/Scuderia Topolino. Zitten op het draadeind van de triangel en de triangel monteer je op de blokjes. Winst ± 2 cm.
    850 verlaagd 2
    En even naar buiten in de kou voor een fotomomentje. Auto staat nu beter op de banden, voor bijna net zo laag als achter.